FAQ často kladené dotazy

Naše WiFi modely se připojují k vaší domácí síti WiFi. Mohou být spárovány s vaším mobilním zařízením pro jednoduché programování rozvrhu a kontrolu a ovládání vytápění na dálku odkudkoli, kde máte přístup k internetu.

D: Který model je pro mě vhodný?
O: Základní rozdělení naleznete zde, v našem článku:

D: Nemám WiFi / moje WiFi nefunguje. Bude termostat fungovat?
O: Bez připojení k WiFi lze termostat ovládat pouze pomocí tlačítek na termostatu (není možné dálkové ovládání). Abyste mohli termostat spárovat s mobilním zařízením, musíte mít funkční připojení k WiFi síti. Po úspěšném spárování můžete pomocí mobilního datového připojení nebo připojení WiFi monitorovat a dálkově ovládat termostat odkudkoli.

Pokud domácí síť WiFi přestane fungovat, nebudete moci dálkově ovládat termostat z mobilního zařízení, ale pomocí tlačítek termostatu můžete stále upravovat teplotu a nastavení. Termostat bude i nadále fungovat podle dříve zadaných a uložených nastavení a po obnovení připojení se automaticky znovu připojí k síti WiFi.

D: Potřebuji statickou IP adresu?
O: Ne.

D: Mohu termostat ovládat pomocí webového prohlížeče?
O: Ne. Naše WiFi termostaty jsou kompatibilní s aplikací Smart Life, nebo Tuya Smart, která vám umožňuje sledovat a řídit vytápění z vašeho mobilního zařízení. Momentálně neexistuje žádné webové rozhraní pro ovládání termostatu pomocí prohlížeče.

D: Mohu termostat namontovat na zeď?
O: Kromě modelu Wireless B-100 WiFi se všechny ostatní modely montují do standartní montážní krabice KU68, nebo ekvivalentní. Tedy montáž je možná jak na, tak pod omítku. Model Wireless B-100 WiFi má v balení jak držák pro montáž na zeď, tak stojánek pro položení termostatu na stůl.

D: Zakoupený termostat ke kotli nespíná topení, když klesne teplota. Naopak když je teplo dostatečné, tak se topení sepne. Vypadá to, jako kdyby vše fungovalo obráceně, než má.
O: Je potřeba obrátit chování spínacího relé. U modelů B-3, Class-B-3 a Point-3 naleznete v manuálu, v pokročilém nastavení - pod kódem OPT - volbu dvou variant:
00 = standadrní, 01 = invertní.

D: Mohu k termostatům Aluzan použít podlahový senzor jiného výrobce?
O: Použití jiného, než originálního podlahového senzoru nedoporučujeme. Jedná se o důležitý bezpečnostní prvek.
I senzor s termistorem stejné hodnoty (nejčastěji 10kOhm) od jiného výrobce - může mít odlišný průběh snímání, natož pak u hodnot jiných.

D: Jaké jsou rozdíly mezi světlým a tmavým displejem?
O: Světlé LCD displeje (u modelů B-3, E-16, Class E-16W a EB-160) jsou za denního světla standardně dobře čitelné, tedy nejsou podsvícené. Podsvítí se na určitý čas při stisku některého z ovládacích prvků termostatu. Nastavení intenzity podsvícení zde není možné, tato funkce není prakticky potřebná. Tmavé displeje (u modelů Class B-3, Point-3, TRB-3, Class E-16, Point-16, TRB-16, Ring-16, B-100) svítí při běžném provozu velmi decentně tak, aby byly čitelné ve dne, ale zároveň tak, aby v noci příliš svitem nerušily. Při stisku některého z ovládacích prvků se intenzita jasu displeje na určitý čas zvýší, poté opět displej pohasne. Tmavý displej u modelu EB-160 funguje stejně, v případě potřeby umožňuje nastavit intenzitu provozního svícení ve 100 krocích.

D: U termostatu Aluzan nevyužívám ovládání přes aplikaci. Nastavil jsem dětskou pojistku manuálně - pomocí tlačítek a nevím, jak ji vypnout.
O: Dětská pojistka se manuálně aktivuje i deaktivuje delším stiskem obou šipek současně. (ale neříkejte to dětem)

D: Má Aluzan v nabídce Wi-Fi termostat, který by byl pouze na baterie? Chtěl bych vyměnit náš starší model, který je napájený dvěma bateriemi AA. Vede k němu pouze dvojžilový kabel pro spínání kotle, síťové napájení přivedené do krabičky nemáme.
O: Wi-Fi termostaty umožňují mnoho zajímavých funkcí oproti těm obyčejným, ale při provozu na baterie by nebylo možné vnitřní elektroniku napájet dostatečně. A i kdyby ano, baterie by dlouho nevydržely. Pro správnou a spolehlivou funkci je nutné do Wi-Fi termostatů přivést síťové napájení AC 230V (L+N), jinak nebude možné je provozovat.

D: U dvoudílného termostatu B-100 je modul s displejem možné napájet dvěma tužkovými (AA) bateriemi, nebo pomocí adaptéru. Nehrozí poškození, když uvnitř baterie zůstanou a připojí se adaptér?
O: Nestane se nic, při provozu na adaptér mouhou baterie uvnitř displeje zůstat.

D: Je možné modul displeje B-100 napájet nabíjecími (akumulátorovými) bateriemi - a pokud připojím adaptér, bude mi je dobíjet?
O: Ne, akumulátory nejsou vhodné pro provoz B-100 a po připojení adaptéru nedojde k jejich dobíjení. Termostat je určený pro provoz na alkalické baterie.

D: Může termostat ovládat mobilem více uživatelů? Například ostatní členové domácnosti?
O: Ano, pokud si další uživatel nainstaluje aplikaci Smartlife do telefonu a založí si účet, můžete mu pomocí aplikace ve svém telefonu zaslat pomocí zprávy SMS (nebo přes Messenger, či jiné komunikační aplikace) odkaz. Po jeho odkliknutí bude přiřazen jako další uživatel do skupiny, která může termostat ovládat. V aplikaci se po kliknutí na ikonu tužky vpravo nahoře - objeví nabídka, kde se po volbě "Sdílená zařízení" - objeví tlačítko "Přidat sdílení". Pomocí ikony "Messages" nebo ikony "Více" je možné vybrat z telefonního seznamu, nebo přes jinou aplikaci kontakt, na který chceme odkaz odeslat. Pokud druhá strana odkaz potvrdí, objeví se v aplikaci mezi sdílenými kontakty.
V případě potřeby můžete daného uživatele vymazat ze skupiny a ukončit jeho přístup k ovládání termostatu.

D: Zobrazení/hlášky na displeji
EB-160: bliká ikona vykřičníku v kruhu, aplikace hlásí "Chyba externího senzoru"
E-16, Class E-16, Class E-16W, Ring-16, TRE-16: zobrazuje Er1, aplikace hlásí "Chyba senzoru", nebo "Chyba - abnormální externí senzor"
O: Jedná se o chybové hlášení, kdy je nastaven provoz podlahového/externího senzoru, který není připojený.
Nastavení senzoru nalezneme v pokročilých nastaveních jedná se o funkci "Výběr senzoru". Pokud není externí/podlahový senzor potřeba, stačí zde zvolit stav 00 nebo IN (pouze interní senzor) - podle typu termostatu.

D: Mohu termostat B-100 připojit k čerpadlu? Je napájené střídavým síťovým napětím.
O: Ano, relé termostatu B-100 může spínat jak beznapěťově, tak i fázi síťového napětí AC 230V. Fáze (L) se přivede na svorku COM a vyvede se ven svorkou NO, nebo NC podle toho, zda je potřeba spínat klasicky, nebo inverzně. Pracovní nulu (N) pak odkudkoliv připojíme k čerpadlu. Připojování zařízení se síťovým napětím musí provádět pouze osoba způsobilá a řádně proškolená k těmto úkonům.

D: Termostat nejde napárovat na nový telefon
O: Původní párování je spojené s původním telefonem. Je nutné na původním telefonu vymazat termostat z aplikace a napárovat na nový telefon, nebo uvést termostat do továrního nastavení (vymažou se veškerá uložená data po předchozím telefonu).